Psychoterapeutický výcvik v biodynamické body-psychoterapii
Jedná se o psychoterapeutický výcvik ve směru psychoterapie zaměřené na tělo (zvané také body-psychoterapie, somatická psychoterapie nebo zkráceně a poněkud nepřesně bodyterapie), který založila norská psycholožka Gerda Boyesen a který je nazýván biodynamická body-psychoterapie. Výcvik je dlouhodobý, trvající 5,5 let. Po absolvování první poloviny výcviku je možné obdržet certifikát tzv. biorelease stupně. Pro certifikát psychoterapeuta je nutno absolvovat celý výcvik.
V současné době (od ledna 2018) probíhá již 6. běh tohoto výcviku na území České republiky.
Pokud uvažujete o výcviku, pro vstup do něj je nezbytné, abyste měli zkušenost s biodynamickou body-psychoterapií na sobě v rozsahu alespoň víkendového semináře. Tuto podmínku nejlépe splníte účastí na vstupním víkendu do výcviku. Více u každého běhu výcviku.
Psychoterapeutický výcvik v biodynamické body-psychoterapii pořádaný v České republice je odnoží výcviku pořádaného Evropskou školou pro biodynamickou psychologii ESBPE (Europäische Schule für Biodynamische Psychologie e.V.) se sídlem v Německu. Má stejnou strukturu a požadavky jako mají výcviky této školy pořádané v Německu a je ukončen – po splnění všech podmínek – certifikátem vydaným ESBPE. Po obsahové stránce je garantován vedoucím lektorského týmu. Absolventi budou po jeho skončení ve stejné situaci, jakoby výcvik absolvovali v Německu.
Tato situace má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že nemusíte jezdit do Německa, platit za výcvik německou cenu a být schopni mluvit německy, a přitom můžete absolvoval výcvik s velmi zkušenými a charismatickými lektory. Nevýhodou je, že tím, že se jedná de facto o německý psychoterapeutický výcvik, tento nemá žádné akreditace v České republice.
ESBPE je členem Evropské asociace pro body-psychoterapii EABP (European Association for Body Psychotherapy) a ta je členem Evropské asociace pro psychoterapii EAP (European Association for Psychotherapy).
Jednotlivé běhy výcviku
7. běh výcviku plánovaný na podzim 2022
6. běh výcviku zahájený v lednu 2018
5. běh výcviku zahájený v roce 2011
4. běh výcviku zahájený v roce 2008
Organizace výcviku
Výcvik probíhá v jedné výcvikové skupině. Náplní výcviku je jak výuka teorie, tak především praktická demonstrace různých terapeutických postupů s tím, že je následně účastníci procvičují na sobě navzájem ve dvojicích nebo menších skupinkách. Poté je příležitost ke sdílení zkušeností z proběhlé práce a k pokládání otázek. Výcvik je tedy tzv. sebezkušenostní. Účastníci na sobě zažívají jednotlivé metody v roli klienta a současně si nacvičují roli terapeuta. Součástí výcviku je i supervize role terapeuta během výcvikových setkání.