Co je body-psychoterapie (psychoterapie zaměřená na tělo)
Body-psychoterapie, někdy také nazývaná psychoterapie zaměřená na tělo, je psychoterapeutický směr, který vychází z jednoty a vzájemné provázanosti těla a duše a při terapeutickém ovlivňování psychických a psychosomatických problémů využívá nejen slovo, ale také tělesné prožívání a naší schopnosti prožívat a vyjadřovat věci na tělesné rovině. Vychází přitom např. i z konceptu tělesné paměti a tělesných korelátů našich povahových vlastností. Intervence, které body-psychoterapeut v rámci psychoterapie využívá, v sobě mohou a nemusí zahnovat i tělesný dotek.
Jedním ze směrů body-psychoterapie je i biodynamická body-psychoterapie založená norskou psycholožkou a fyzioterapeutkou Gerdou Boyesen a dálel rozvíjená jejími dcerami Ebbou a Monou Lisou Boyesen. Biodynamická psychoterapie zahrnuje kromě různých možností práce s klientem, obvyklých i v jiných směrech na tělo zaměřené psychoterapie, také specifické, tzv. biodynamické masážní ošetření ovlivňující přímo na tělesné rovině koreláty psychických stavů.
V biodynamické body-psychoterapii, ze které především vycházejí kurzy nabízené na těchto stránkách, je možné rozlišit zhruba tři možné způsoby práce s klientem:
1) Umění doteku – sem patří ty kontaktní techniky, kdy je klient pasivní a aktivita vychází z terapeuta. Typickým představitelem tohoto způsobu práce jsou biodynamické masáže, ale nemusí se vždy jednat o masáž.
2) Vegetoterapie v širším slova smyslu – sem patří ty techniky, kdy aktivita vychází z klienta, především pak z impulsů v jeho těle, a terapeut pouze vytváří vhodné, bezpečné prostředí, aby se klient mohl tělesně projevit a aby se proud impulsů v těle nezastavil.
3) Ostatní techniky, které jsou dobře kompatibilní s bodyterapií, tedy např. verbální techniky, které využívají uvědomění si tělesného prožívání, hraní rolí, imaginace, techniky z KBT adaptované tak, že k získání informací se využívá i tělesného prožitku atd.