Bodyterapie nebo body-psychoterapie - jaký je v tom rozdíl?
Na rozdíl od angličtiny se bohužel v češtině často tato dvě slova zaměňují a nerozlišují. Přitom je mezi nimi dosti zásadní rozdíl.
Bodyterapie, bodyterapeut
Synonyma: bodywork, práce s tělem
Bodyterapie je každá práce s tělem (bodywork), tedy taková tělesná ošetření, která mohou mít za cíl ovlivnit třeba i celý organismus, ale pracují buďto výhradně na tělesné úrovni nebo pracují "energeticky", ovšem nepracují s psychologickými obsahy mysli ani s terapeutickým vztahem. Klient je u ní obvykle pasivní nebo se od něj případně očekává pozornost k tomu, co se děje v jeho těle: Pokud se ale během ošetření objeví nějaké emoce, tyto se dále nijak nezpracovávají. Bodyterapie tedy není součástí psychoterapie.
Projevuje se to i tím, že v bodyterapii není průběh ošetření určován vědomým dialogem mezi bodyterapeutem a klientem, ale bodyterapeut je zde spíše v expertní roli, kdy on má za úkol poznat a vědět, co klient v danou chvíli potřebuje.
Vzdělání bodyterapeuta zahrnuje obvykle kurz nebo výcvik v délce 1 - 2 roky.
Mezi bodyterapii můžeme počítat např. Feldenkraisovu metodu, kraniosakrální terapii, Dornovu metodu, Breussovu masáž, osteopatii apod. Také biodynamické masáže a deep draining, pokud jsou nabízeny samostatně a nikioliv jako součást biodynamické body-psychoterapie, lze považovat za bodyterapii. V angličtině je možné najít i definici, že "body therapy" se rovná masážní terapie. Ale definice jsou různé a chápání tohoto slova je velmi volné. Každý pod něj zařazuje něco jiného.
Body-psychoterapie, body-psychoterapeut
Synonyma: psychoterapie zaměřená na tělo, někdy také somatická psychoterapie
Naproti tomu body-psychoterapie je součástí psychoterapie. Tedy využívá a pracuje se vším, co psychoterapie umožňuje, využívá terapeutický vztah, zpracovává psychické a emoční obsahy atd. Oproti verbální psychoterapii jen navíc kromě mluvení využívá i různým způsobem tělo a tělesné vnímání, případně může pracovat i s dotekem. Jiný název pro body-psychoterapii je také psychoterapie zaměřená na tělo.
Někdy i určitý specifický druh masáží může být součástí body-psychoterapie, což je typické právě pro biodynamickou body-psychoterapii. Ale pokud se v tomto případě během masážního ošetření objeví emoce nebo významné psychické obsahy, je s nimi dále pracováno a z masáže je možné plynule přejít do jiného způsobu práce (často např. do vegetoterapie).
Což souvisí i s tím, že na rozdíl od bodyterapie v body-psychoterapii jako ostatně v každé psychoterapii body-psychoterapeut není v expertní roli toho, kdo má vědět a ví, co klient potřebuje. Ale pomáhá klientovi naučit se, aby klient poznal sám, co on i jeho tělo právě potřebují. Tedy aby klient získal větší propojení se svým nitrem i se svým tělem.
Body-psychoterapeut musí absolvovat psychoterapeutický výcvik v délce obvykle 4 - 6 let. A i po výcviku se od něj očekává, že se bude dále vzdělávat a bude navštěvovat supervizi (tedy někoho zkušenějšího, se kterým bude svou práci konzultovat).
Body-psychoterapie se dále rozděluje na různé směry, např. biodynamická body-psychoterapie, biosyntéza, hakomi, bioenergetika, core energetics a mnoho dalších. Pokud máte zájem najít body-psychoterapeuta, můžete se podívat do našeho seznamu biodynamických body-psychoterapeutů a nabídek biodynamických masáží a deep drainingu.
Na co si dát pozor
Pokud hledáte bodyterapeuta nebo body-psychoterapeuta, vždy si na jeho webové prezentaci nebo při rozhovoru s ním ujasněte, co vlastně pod daným slovem nabízí, jaké má vzdělání a zda to ladí s Vaším očekáváním a tím, co vlastně hledáte. A pokud hledáte psychoterapii a ne pouze práci s tělem, pak daný člověk musí být psychoterapeut, tedy mít dlouhodobý psychoterapeutický výcvik, který trvá 4 - 6 let. Pokud má něco, to trvalo kratší dobu (třeba 2 roky a je jedno, zda se to jmenovalo kurz nebo výcvik), pak není psychoterapeutem, protože za tak krátkou dobu není možné v žádném směru psychoterapie získat plné vzdělání.