O psychoterapeutické metodě EMDR
Normálně zpracovává jedinec traumatickou zkušenost přirozeným způsobem. Nicméně, když je osoba traumatizována těžce, ať už jedním zahlcujícím zážitkem nebo opakovaným stresem, přirozený proces zpracování takových zážitků může být přetížen a původní traumatizující zážitek zůstane nezpracovaný. Tyto nezpracované vzpomínky jsou pak uloženy v mozku ve své "syrové" formě, ze které mohou být průběžně snadno re-evokovány, když je zažívána situace podobná situaci původního traumatu. Nezpracovaná traumatická informace je statická, zablokovaná, je "uzamčena" v neurofyziologickém systému a vede ke vzniku symptomů. Ty mohou být naopak odstraněny, pokud je proces zpracování traumatických vzpomínek dokončen.
EMDR je terapeutická metoda určená k urychlení zpracování traumatických zážitků. Využívá se tedy např. v terapii posttraumatické stresové poruchy. Její účinnost v této indikaci byla prokázána v řadě výzkumných studií a dle většiny metaanalýz je její účinnost rovnocenná s účinností protrahované expozice vůči traumatickým vzpomínkám, ale je kratší a snad má rychlejší nástup účinku. Existují kazuistická sdělení o úspěšném využití EMDR i u jiných symptomových okruhů (fóbie, tréma, poruchy sebeúcty atd.), pokud je jejich vznik spojen s traumatem.
Přístup EMDR ke klientovi je velmi strukturovaný, takže si tuto metodu často oblíbí KBT terapeuti. Ovšem EMDR je komplexní metodou, která integruje účinné prvky z různých terapeutických přístupů (KBT, dynamický a interpersonální přístup a jiné), takže samotný její princip a postup se od KBT odlišuje a EMDR může být dobrým doplňkem terapeutického repertoáru terapeutů s jiným zaměřením. Využívá se v ní střídavého zaměření pozornosti na traumatický materiál a na bezpečí přítomného okamžiku. Jedinečnou součástí EMDR je komponenta oboustranné stimulace, nejznámější v podobě očních pohybů, které ale mohou být nahrazeny např. bilaterálním zvukem nebo bilaterální taktilní stimulací. Tato bilaterální stimulace dle současných názorů podporuje proces adaptivního zpracování dysfunkčně uložené informace v mozku.
EMDR se u indikovaných klientů může stát samostatnou formou účinné pomoci, ale také je možno ji úspěšně zařadit ve vhodné fázi dlouhodobé psychoterapie jako doplňující metodu práce.