Co je limbický otisk (limbic imprint)?

Limbický systémLimbický systém je jedna z částí našeho mozku. Je to ta část, která je ze všech částí mozku nejvíce spojena s našimi emocemi. Limbický systém nastavuje emoční tón mysli a filtruje vnímání vnějších událostí na základě vnitřních stavů, jinými slovy naše vnímání světa emočně zabarvuje. Dále označuje události jako vnitřně důležité, ukládá emočně nabité vzpomínky, moduluje motivaci, řídí chuť k jídlu a cyklus spánku, zpracovává vůně a pachy a moduluje libido.

Výzkumy vývojové psychologie a v posledních desetiletích také prenatální psychologie ukazují zřetelně, že naše rané zkušenosti už od okamžiku početí významně ovlivňují a utvářejí naše nevědomé vzorce chování a emočního prožívání v dospělosti. To je v souladu i s pohledem všech hlubinných psychoterapeutických přístupů (Freud, Jung a další). Naše rané emocionální zážitky doslova ovlivňují samotnou strukturu mozkových neuronových sítí.

A protože emoce jsou spojeny právě nejvíce s limbickým systémem, tento vliv raných emocionálních zážitků na naši dospělou osobnost je někdy označován jako limbický otisk (limbic imprinting).

Dá se to vyjádřit také tak, že to, co zažíváme v raném dětství, se stane pro nás komfortní zónou. A pokud je to "něco" méně než láska, tak se obrníme a vytvoříme si vnitřní mechanismy, jak to vydržet a přežít. Prostě si "zvykneme". A pokud tedy vše v dětství nebylo optimální, tak součástí naší komfortní zóny se stanou (nevědomě) i tyto negativní situace. Komfortní zóna tedy není nutně příjemná, ale je pro nás bezpečná tím, že je známá. Takový ten "smrádek, ale teplíčko".

Pokud jste např. měli některého rodiče emočně manipulujícího, je to nepříjemné, ale stane se to Vaší komfortní zónou. A nevědomě pak můžete mít tendenci si vybírat takového partnera/ku, který Vám tuto komfortní zónu vytvoří (tedy poté, co ve vztahu odložíte růžové brýle, se ukáže být jako manipulující). Někdy je to až fascinující, jak si takto "neomylně" partnery vybíráme.

Ochočený slonLimbický otisk se nevytváří jen u lidí. Po tisíciletí byl využíván při výcviku zvířat např. slonů, koní, velbloudů nebo cirkusových medvědů. Pokud slůně uvážete za nohu ke kůlu, bude se nejprve několik dnů vztekat a snažit se kůl vytrhnout a pout se zbavit. Ale pak to vzdá. Být přivázán ke kůlu se stane jeho komfortní zónou. A když vyroste v dospělého slona, už se nikdy ten kůl nepokusí vytrhnout. I když by nyní mohl a měl na to sílu. 

Do limbického otisku nepatří jen různé emočně bolestivé zážitky z raného dětství. Významnou složkou je také to, čemu v psychologii říkáme učení nápodobou. Děti do sebe doslova nasávají vnitřní postoje svých rodičů ke světu, druhým lidem, k čemukoliv. Pokud svému dítěti budete říkat, že svět je bezpečné místo a že blízkým lidem je možné důvěřovat, pokud Vy sami to tak necítíte a světu a lidem nedůvěřujete, Vaše dítě tuto nedůvěru do sebe nasaje. Děje se to neuvědoměle, mimo kontrolu vůlí, a tak slova, která říkáte, to nemohou změnit.

Krátce řečeno: Limbický otisk je vyjádřením faktu, že naše rané zkušenosti utvářejí nastavení limbického systému v mozku, který pak v dospělosti emočně zabarvuje a zkresluje naše vnímání světa (i nás samotných) a nastavuje emoční tón mysli (tedy zda jsme např. spíše radostní a optimističtí nebo naopak).

Dobrá zpráva je, že limbický otisk, který si z dětství neseme, se dá změnit. O tom je vlastně celá psychoterapie. Jen různé směry na to jdou různým způsobem. Některé tak, že o minulosti s klientem hovoří. Jiné tak, že klientovi pomohou zažít, že dokáže zvládnout věci, o kterých si myslel, že je zvládnout nedokáže a má z nich strach (jako např. při nácviku v rámci kognitivně-behaviorální terapie). Existuje i směr, který si říká terapie limbického systému (Limbic System Therapy), kde terapeut může např. klientovi doporučit, aby začal cvičit nějaký bojový sport a získal tak opačnou zkušenost k jeho vnitřnímu nastavení, že je bezmocný apod.

Přepis limbického otisku

Další možností je technika Eleny Tonetti Vladimirové zvaná přepis limbického otisku. Ta využívá imaginaci a fakt, že naše tělo a emoce reagují na živou představu stejně, jako by to byla realita. Více o této technice po kliknutí na odkaz, kde najdete i termíny přepisu limbického otisku, které pořádáme.

 

Na začátek stránky

Zpravodaj o nových akcích

Zasíláme zhruba 4-7x ročně, pokud se na našem webu objeví nějaký nový termín kurzu či jiné akce. V každém e-mailu je odhlašovací odkaz. Více viz naše Zásady ochrany osobních údajů.

Aktuální akce:

Úvod do biodynamických masáží

Praktická sebezkušenostní výuka biodynamických masáží, jejichž cílem je energetické přeladění organismu, vede
Honza Nejedlý
12.-14.4. 2024 v Praze

Setkání v polaritě mužské a ženské energie

Víkendový kurz, ve kterém můžete prozkoumat svůj vztah k opačnému pohlaví. Určeno pro jednotlivce i páry. Vede Tomáš Morcinek
10.-12.5.2024 v Praze

Biodynamické masáže a práce s dotekem

Roční kurz biodynamických masáží a využití doteku (nejen) v psychoterapii, vede Honza Nejedlý, začátek kurzu 24.-26.5.2024 v Praze

Pestrý víkend párových technik

Prožitkový prodloužený víkend, na kterém se budeme setkávat vzájemně v polaritě mužské a ženské energie,   vede Tomáš Morcinek,
29.8.-1.9.2024 v Nesměni

Video kurz Úvod do psychosomatiky

Celostní pohled na člověka a jeho zdraví přednáší
MUDr. Dana Hlaváčková

Video kurz Reichových charakterových typů

Esence typologie osobnosti podle Wilhelma Reicha, přednáší
MUDr. Tomáš Morcinek

Přepis limbického otisku (Elena Tonetti)

V řízené imaginaci zhmotníte naplnění nejhlubších tužeb z dětství, aby Váš nervový systém získal zcela novou zkušenost, vede
MUDr. Tomáš Morcinek,
online

Přidejte se k nám na:

Facebook