Biodynamické masáže a práce s dotekem
(dříve pod názvem Terapeutická práce s dotekem)

Začátek nového ročníku kurzu byl z důvodu vládních opatření proti šíření koronaviru posunutý na červen 2021.

Kurz je již plně obsazen. Přijímáme pouze na místa náhradníků.

Změnili jsme název kurzu, aby byl srozumitelnější. Obsah kurzu se ale nijak nemění.

Před přihlášením do kurzu je vhodná předchozí účast na Úvodním víkendu biodynamických masáží.

Roční kurz Biodynamické masáže a práce s dotekem vychází z principů biodynamické psychologie a body-psychoterapie, což je směr psychoterapie zaměřené na tělo, který založila norská psycholožka a fyzioterapeutka Gerda Boyesen. V kurzu je využívána především jedna část tohoto přístupu a to jsou biodynamické masáže a masážní ošetření, která se zaměřují nikoliv na rozmasírování ztuhlých svalů, ale na celkové energetické přeladění organismu a rozproudění živosti v něm.

Biodynamická masážKurz vychází z poznatku, že v našem těle jsou uloženy všechny naše emoční zkušenosti, často ve formě chronických napětí, která omezují naši živost a dobrý životní pocit. Přitom v souladu s přesvědčením humanistické psychologie pracujeme s konceptem sebeúzdravných sil v člověku. Masážní ošetření uvede do chodu tyto sebeúzdravné síly, které mohou nastavit novou rovnováhu v organismu.

Některá z těchto masážních ošetření jsou blízká tomu, co běžně nazýváme masáží (dotek přímo na kůži za použití oleje), u některých pracujeme na oblečeném člověku a používáme např. i různé manipulace s končetinami s cílem uvolnit zadržované napětí v kloubech a dalších částech těla.

V kurzu je dbáno na rovnováhu mezi výukou a vlastním prožitkem. Není to tedy klasický masážní kurz, který se zaměřuje pouze na to, aby jeho absolventi zvládli nějaké techniky. Zde se rovným dílem zaměřujeme i na to, aby si účastníci v plném rozsahu všechny masáže a masážní ošetření zažili sami na sobě a poznali tak jejich účinky. Proto je tento sebezkušenostní kurz určen nejen pro ty, kdo chtějí doplnit a rozvinout své profesní zkušenosti nebo uvažují v budoucnu o své účasti ve výcviku v psychoterapii zaměřené na tělo, ale i pro ty, kdo chtějí udělat něco pro sebe, své tělo a svůj osobní rozvoj.

Kurz je zaměřený především na výuku masážních ošetření, která po absolvování kurzu zvládnete na takové úrovni, že Vás to bude opravňovat nabízet je klientům nebo využívat pro své blízké okolí. V kurzu se seznámíte s různým zaměřením masážních ošetření (relaxační, harmonizační, stimulující, mobilizující atd.), tématem bude i práce s blízkostí a hranicemi, úloha záměru při dotyku nebo zaměření působení dotyku na různé úrovně tělesné struktury (kůže, podkoží, svaly, kosti). Rozvinete také své tělesné vnímání. Kurz bude také napomáhat účastníkům při zahrnutí těchto vědomostí do jejich práce nebo jejich osobnostního rozvoje.

Absolventi kurzu mají možnost pokračovat kurzem Terapeutické masáže a deep draining, který je zaměřený na hlubší úroveň biodynamických masážních ošetření i na hlubší teoretické základy této práce.

Klasický masážní kurz to není také proto, že na každém víkendu bude kromě biodynamických masáží zařazena i jedna nemasážní technika z biodynamické body-psychoterapie (např. verbální technika, vegetoterapie apod.). Tyto nemasážní techniky jsou v kurzu zařazeny pro Váš vlastní seberozvoj a nejsou určeny k tomu, abyste je jako takové používali s klienty. Výjimkou je pouze situace, kdy už sami jste (body-)psychoterapeuty. Pak se jimi můžete inspirovat a zařadit je do své práce. V kurzu půjde pouze o ochutnávku těchto dalších technik, nikoliv o jejich plnou výuku.

Jinými slovy, ačkoliv kurz vychází z biodynamické body-psychoterapie, nejedná se o psychoterapeutický výcvik a jeho absolvování účastníky neopravňuje nabízet body-psychoterapii nebo psychoterapi a neudělá z Vás terapeuty. K tomu je zapotřebí mnohem delší příprava a vzdělání. Na druhou stranu v kurzu získáte široké portfolio různých masážních ošetření a sami na sobě si vyzkoušíte jednu část body-psychoterapeutického přístupu.

Lektoři kurzu

Pro tento kurz máme dva lektory, přičemž jeden ročník kurzu vede vždy jen jeden z nich. Ročník zahájený v roce 2020 povede Honza Nejedlý.

Honza Nejedlý lektor kurzuHonza Nejedlý, nar. 1968, absolvoval výcvik v biodynamické body-psychoterapii (2012) u Květy Paluskové a Eliho Weidenfelda a posléze působil jako asistent na kurzech Květy Paluskové. Absolvoval rovněž bioenergetický výcvik (John Hawken), výcvik v rodinných konstelacích (Bhagat) a výcvik ve facilitaci skupinových procesů (IPOP), dále pak kurzy celotělové terapie a traumaterapie u Eliho Weidenfelda. Biodynamickým masážím se věnuje jako jednomu z oborů své činnosti. Od r. 2001 vede horskou boudu v Krkonoších a věnuje se seberozvoji.

Dana Hlavackova 150x183MUDr. Bc. Dana Hlaváčková, nar. 1960, vystudovala lékařskou fakultu UK Praha, atestovala v oborech anesteziologie a resuscitace, urgentní medicína, veřejné zdravotnictví. Bakalářský titul obhájila na MU v Brně v oborech sociologie a politologie. Biodynamickým masážím se učila u Květy Paluskové, které na jejich kurzech také asistovala a podílela se i na zpracování učebních textů deep drainingu. Dana pracuje jako lékařka v týmech zdravotnické záchranné služby. V rámci této profese absolvovala mezinárodně certifikovaný kurz CISM (Critical Incident Stress Management) vedený Peterem Appel-Schumacherem, dále je absolventkou kurzů pro peery a krizové interventy pořádané Institutem pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví v Brně. Podílí se na krizové intervenci u osob silně zasažených stresovou událostí v rámci systému první psychické pomoci záchranné služby. Je držitelem certifikátu MŠMT a Yoga Alliance pro učitele jógy. Biodynamickým masážím se věnuje od roku 2010 v rámci péče o duševní zdraví záchranářů ve Středočeském kraji.

Potvrzení o účasti

Všichni účastníci obdrží potvrzení o účasti. Ti, kteří dosáhnou 80% účasti, dostanou potvrzení ve formě certifikátu o absolvování kurzu.

Termíny, cena a přihlašování

Termíny konání jednotlivých ročníků, cena a údaje k platbě a přihlášky jsou uvedeny v následujících odkazech:

9. ročník 2021 - zahájení v červnu 2021

Možnosti ubytování

Možnost jednoduchého přespání v místě konání semináře. V případě zájmu se o podmínkách přespání informujte předem.

Důležité upozornění

Jedná se o sebezkušenostní, zážitkový kurz a některá cvičení mohou vyvolat emoční nebo fyzickou zátěž. Proto, pokud trpíte vážnějším tělesným onemocněním, u kterého může být větší fyzická zátěž nevhodná (např. některá onemocnění srdce, stavy po nedávném úrazu, ale i jiná), nebo pokud se v současnosti psychiatricky léčíte, případně jste se léčil/a s psychickými problémy v minulosti, je nezbytné o tom informovat lektora/ku semináře nejpozději před jeho začátkem. Lektor/ka semináře pak může snáze některá cvičení pro Vás vhodně přizpůsobit, příp. Vám ho nedoporučit. Ve výjimečných případech Vám pak případně může i nedoporučit účast na celém kurzu. Proto, pokud se Vás tato situace tělesného nebo psychického onemocnění nějak týká a budete chtít mít předem představu, zda Vás to může nějak omezit ve Vaši účasti na jednotlivých cvičeních, kontaktujte předem organizátora / lektora/ku kurzu, se kterým situaci privátně proberete. Totožný postup platí i v případě těhotenství, kdy rovněž některá cvičení mohou být kontraindikována.

Kontakty a informace

Informace - organizační asistentka kurzu:
Michaela Kozáková, tel.: 737 266 039, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Zpět na začátek stránky

 

COVID informace

Na titulní stránce webu najdete aktuální informace ohledně našeho přístupu ke covid situaci.

Zpravodaj o nových akcích

Zasíláme zhruba 4-7x ročně, pokud se na našem webu objeví nějaký nový termín kurzu či jiné akce. V každém e-mailu je odhlašovací odkaz. Více viz naše Zásady ochrany osobních údajů.

Aktuální akce:

Přepis limbického otisku (Elena Tonetti)

V řízené imaginaci zhmotníte naplnění nejhlubších tužeb z dětství, aby Váš nervový systém získal zcela novou zkušenost, vede
MUDr. Tomáš Morcinek,
13.2., 3.4. a 12.6.2022 online

Video kurz Reichových charakterových typů

Esence typologie osobnosti podle Wilhelma Reicha, přednáší
MUDr. Tomáš Morcinek

Reichovy charakterové typy - základy

Víkendový kurz typologie osobnosti podle Wilhelma Reicha, vede
MUDr. Tomáš Morcinek,
18.-20.3.2022 v Praze

Úvodní víkend body-psychoterapie

Seznámení se s body-psychoterapií, vede
MUDr. Tomáš Morcinek,
28.–30.1.2022 v Brně, 25.–27.2. a 25.–27.3.2022 v Praze

Základy body-psychoterapie

3-víkendové prohloubení úvodního víkendu, z toho 2 víkendy prodloužené
začíná 22.-24.4.2022 v Praze

Video kurz Úvod do psychosomatiky

Celostní pohled na člověka a jeho zdraví přednáší
MUDr. Dana Hlaváčková

Přidejte se k nám na:

Facebook